Osadili sme tabuľu na Sakrakopci

IMG_3074

Spolu s priateľmi zo spolku Istropolitan sme v roku 2010 na mieste neuveriteľne zabudnutej najväčšej leteckej katastrofy u nás (aj v Čechách) na Sakrakopci medzi Račou a Sv. Jurom postavili pamätník. V roku 2010 sme miesto z Vajnorskej doliny a Bieleho kríža označili značkami. Sakrakopec sa tak pomaličky začal dostávať do pozornosti.

Začiatkom roka 2012 som dostal pozvánku od chargé d’affaires Bulharskej republiky p. Margarity Ganevej, aby som prišiel na bulharskú ambasádu. Na stretnutí mi pani Ganeva odovzdala zoznam obetí nešťastia, ktorý získali z bulharských archívov. Táto skutočnosť sa stala základom pre pátranie po ďalších autentických dokumentoch, ktoré o tragédii spracovali čsl. orgány, nakoľko bulharský dokument bol presný iba pri obetiach bulharskej národnosti.

Napísali sme preto maily všetkým štátnym inštitúciám, ktoré sa u nás aj v Čechách venujú letectvu, ako aj množstvu spolkov a organizácií, ktoré majú čokoľvek s letectvom do činenia, o pomoc pri pátraní po zozname obetí nešťastia v roku 1966. Priblížili sme v nich našu snahu o umiestnenie informačnej tabule s týmito menami na mieste nešťastia. Odpovede, negatívne, no s povzbudením v našom pátraní, prišli takmer zo všetkých oslovených neštátnych organizácií. Ani jeden oficiálny slovenský štátny úrad nám neodpovedal, napriek tomu, že vtedajší minister dopravy Ján Figeľ na našu snahu zareagoval typicky euronewspeakovo: “Rad by som pomohol, ale nie je to jednoduche v kratkom case. Viac by o tom mohli mat na MV, ale poradime sa. JF“. Radia sa dodnes…Našťastie štátne orgány v Čechách našu prosbu poposúvali na správne miesta a 6. 3. 2012 sme z Národného archívu ČR získali ďalšie tri zoznamy mien cestujúcich v osudnom lete spoločnosti TABSO. Porovnaním jednotlivých dokumentov, ich vzájomným doplnením a kombináciou sa nám podarilo vyskladať asi najkompletnejší a najpresnejší zoznam, aký je momentálne k dispozícii. Pri jeho príprave nám s bulharčinou a milým vložením sa do celej aktivity pomohla Zuzana Piptová zo Sofie, s maďarčinou Diana Maroszová a so správnym určením mena japonskej občianky Masahiko Shiraki. Informačnú tabuľu pripravili Wendy, Ambro a Paťo a vyhotovil ju Ľudo Kováčik. V sobotu 12.5.2012 sme ju (150 cm x 80 cm) osadili na mieste tragédie.

Najväčším prínosom tabule je kompletný zoznam obetí, ktorý bol doteraz verejnosti neznámy. V mnohých ohľadoch je zaujímavý. Na palube zahynulo všetkých 82 ľudí – 74 cestujúcich a 8 členov posádky, 63 mužov, 18 žien a 13-ročný chlapec.Väčšina cestujúcich, 37, (medzi nimi otec a syn a aj jeden manželský pár) tak ako aj celá posádka lietadla (8), bola z Bulharska, no na palube boli aj občania Maďarska (16), Česko-Slovenska (5., všetci českej národnosti), Nemecka (5), Brazílie (3), Chile (2), Argentíny (1), Hondurasu (1), Japonska (1), Švajčiarska (1), Tuniska (1) a Veľkej Británie (1., Joseph Mark, narodený v r. 1913 v Medzilaborciach). Takže aj keď sa doteraz tvrdilo, že na palube nebol Slovák, Slovensko má tiež jednu obeť Brita – Rusnáka.

Po odhalení tabule som sa spojil s pánom Charlesom Hatvanim, ktorý od roku 1968 žije v Austrálii a bol jeden z posledných ľudí, ktorý sa naživo rozprával s pilotom lietadla Antonovom. K našej iniciatíve napísal: “pekná je to vec. Aj tak, je mi z toho všetkého smutno – tak málo stačilo a nemuselo sa to stať…”.

Chcel by som srdečne poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek pomohli pri realizácii pamätnej tabule ako aj portálu ĽudiaĽuďom.sk, cez ktorý sa nám podarilo vyzbierať nezanedbateľnú sumu peňazí, bez ktorých by bola realizácia nášho zámeru uskutočniteľná ťažšie. Vďaka!


Peter Marosz podporuje výzvy

Image 11

Úprava okolia pamätníka leteckej katastrofy na Sakrakopci

24.11.1966 havarovalo nad Račou lietadlo. Všetkých 82 ľudí v ňom zahynulo. Na mieste tragédie sme postavili pamätník. Teraz chceme jeho okolie dôstojne upraviť.

Podporiť výzvu

Image 1

OBČIANSKE ZDRUZENIE RANČ EMANUEL

Túžba pomáhať tým najbiednejším nás viedla k vytvoreniu občianskeho združenia Ranč Emanuel a následne k realizácii projektu domu na polceste. Týmto projektom chceme reagovať na potreby cieľových skupín a tiež...

Podporiť výzvu

Image 10

ČERVENÝ NOS Clowndoctors- vaša podpora pomôže prinášať viac radosti a smiechu deťom do nemocníc!

Naším poslaním je podporovať psychickú pohodu hospitalizovaných pacientov prostredníctvom vyškolených zdravotných klaunov. Pomáhame prevažne deťom a ich rodičom prekonať najťažšie chvíle strávené v nemocnici....

Podporiť výzvu

Image 4

Pomoc pre veľkú bojovníčku Emku a jej súrodencov

emka je babetko 720 g a 31 cm je to silna bojovnička aj napriek tomu ze sa narodila predcasne 30 tt bojuje presovskej nemocnici o zivot preto prosim z...

Podporiť výzvu