Detský čin roka 2015: Rekordných 163 223 detských hlasov rozhodlo o víťazoch

1.

15 jubilejný ročník projektu sa konal pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Každý detský skutok nesie v sebe posolstvo dobrej vôle a ochoty byť nápomocný. Dobré skutky detí si zaslúžia byť povšimnuté a ocenené, aby sa nestratili v každodennom zhone a všednosti.

V dnešnej dobe plnej neistoty, intolerancie a násilia získava táto výnimočná schopnosť detí nezištne pomáhať tam, kde je to potrebné, ešte väčšiu váhu a zmysel. 1 502 205 detí, ktoré sa do projektu zapojilo počas 15 rokov trvania, dokázalo, že robiť dobro má význam pre všetkých, detí i dospelých.

35 nominovaných príbehov

Výberová komisia a Občianske združenie Detský čin roka vybrali tento rok z 5265 skutkov detí i kolektívov 35 nominácii v týchto kategóriách : Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.

Detská porota

Na jeseň deti a pedagógovia čítali nominované skutky na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či v školskom klube a cez reálne príbehy iných detí sa učili ako pomáhať ľuďom i prírode. Zároveň mohli dať hlas tomu skutku, ktorý v danej kategórii považovali za najcennejší. 163 223 hlasov detí z 845 slovenských škôl tak rozhodlo, ktoré skutky získali ocenenie v jednotlivých kategóriách.

Online Anketa pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk

Anketa pre verejnosť bola pripravená predovšetkým pre dospelých, ktorí touto formou mohli prispieť na projekt, podporiť dobro a hlavne sa inšpirovať dobrými skutkami detí. Spolu 36 475 hlasov rozhodlo, ktorý skutok za všetky kategórie získa ocenenie Cena ĽudiaĽuďom.sk. Kolektív detí zo Spojenej školy F. Hanáka v Prievidzi si prevzali ocenenie za pomoc svojmu hendipekovanému spolužiakovi.

„Deti sa predbiehali v tom, kto bude Kubkovi pomáhať, kto bude Kubkovi vybaľovať desiatu, kto ho nakŕmi keď mal jogurt, kto mu nachystá knihy, kto bude držať zmrzku, aby sa mu podarilo úspešne lízať… Dievčatá ho častokrát zaviezli na toaletu bez toho, aby ma požiadali o pomoc, umyli mu ruky,“ opisuje hrdinské činy pani učiteľka z Kubkovej triedy. Za tento získali nielen ocenenie ale aj víkendový pobyt s wellnessom v hoteli Borovica na Štrbskom Plese. Ocenenie odovzdala riaditeľka hotela Daniela Kordová.

Všetky víťazné detské činy nájdete na stránke Detského činu.

Image 44

ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi

ACN - Aid to the Church in Need - pápežská nadácia, celosvetová pastoračná dobročinná organizácia, ktorej misiou je pomoc trpiacim a prenasledovaným kresťanom kdekoľvek vo svete. Robíme tak v duchu...

Podporiť výzvu

Image 11

Matka v ťažkej finančnej situácii prosí o pomoc

Som mama 11 detí 7 s mojích deti sú už dospelé a už žijú každý so svojou rodinou a ja ešte vychovávam 4 neplnoleté deti ktoré nesmierne milujem a urobila...

Podporiť výzvu

Image 1

Slovenské združenie stomikov SLOVILCO

Slovenské združenie stomikov SLOVILCO už 30. rokov združuje onkologických občanov postihnutých stómiou. (vývodom)...

Podporiť výzvu