Historické vozidlá na DOD – aj v premávke

IMG_5201

Dopravný podnik Bratislava otvára v septembri už tradične brány pre verejnosť. Deň otvorených dverí bratislavského dopravcu organizovaný každý rok v rámci Európskeho týždňa mobility, bude v sobotu 21. septembra od 10:00 do 15:00 hod vo vozovni Jurajov dvor na Trnávke.

Na Dni otvorených dverí opäť nebude chýbať výstava historických unikátov Dopravného podniku Bratislava ako aj súčasných vozidiel. Najrozsiahlejšia bude už tradične výstava autobusov, medzi ktorými nechýbajú unikáty zrekonštruované aj v dielňach bratislavského dopravcu, ale napríklad ani obľúbený double decker, ktorý premával ulicami hlavného mesta v letných mesiacoch. Na aké vystavené vozidlá sa teda návštevníci Dňa otvorených dverí môžu tešiť? Nebude chýbať najväčší skvost historických autobusov Škoda 706 RTO. Na svoju dobu veľmi moderný a uznávaný autobus, ktorého prototyp zožal veľký úspech napríklad aj na výstave EXPO v Bruseli v roku 1958. Návštevníci sa môžu tešiť aj na takzvaného nástupcu Škody 706 RTO – Karosu ŠM 11, na ktorej cestujúci oceňovali najmä troje nástupných dverí či dvojdverovú Karosu ŠL 11, mimochodom často využívanú ako vozidlo vhodné na zájazdy. Dopraváci radi porozprávajú zvedavcom aj o legendárnych maďarských Ikarusoch, Karosách C 734, ktoré sa stali základom pre výrobu Karosy 700. Medzi vystavenými vozidlami nebude chýbať ani ďalšia Karosa B741 CNG, ktorá v rámci plynofikácie prešla prestavbou na CNG pohon. Návštevníkov určite zaujme aj minibus Iveco Daily, ktorý DPB využíva v takých oblastiach mesta, kde nie je možná doprava väčšími vozidlami, napríklad v kopcovitých terénoch. Medzi ďalšími autobusmi si budú môcť návštevníci prezrieť budú: nízkopodlažný trojdverový mestský autobus SOR BN 9,5 o niečo kapacitnejší a dlhší BN 10,5 či kĺbový NB 18, ktorý má prepravnú kapacitu až 160 cestujúcich. Prehliadku súčasných vozidiel doplnia Citelis spoločnosti Irisbus, Mercedes Citaro, Tedom a veľkokapacitný nízkopodlažný Mercedes CapaCity. Prehliadku vozidlového parku doplnia čiastočne nízkopodlažný Crossway, ktorý poznajú najmä cestujúci do Rajky, trojnápravový Solaris Urbino 15 tretej generácie s pohonom na stlačený zemný plyn, či spomínaný poschodový Troliga Sirius.

Trolejbusová prehliadka bude pozostávať z historického unikátu trolejbusu Oerlikon, ktorých jazdilo od roku 1947 v Bratislave len šesť kusov. Zbierku obohatia aj Škoda 9TrH, Škoda 9TrHT, Škoda 14Tr, Škoda 15TrM – zmodernizovaná verzia československého dvojčlánkového trolejbusu Škoda 15TR,  Škoda 21Tr – nízkopodlažný model od firmy Škoda Electric a Škoda 25Tr.

Pre návštevníkov DOD budú pristavené aj električky. BEUS/BMEŽ 31 zo série “päťokeňákov” 31 – 45, ktoré sa vyrábali v rokoch 1938 až 1956 a zaradili sa medzi najväčšie dvojnápravové vozidlá prevádzkované v Bratislave, BEUS/BMEŽ 18 z roku 1937 s vlečným vozňom SGP 135 vyrobeným v roku 1954, Tatra T2 z roku 1959, ČKD Tatra K2 317 z roku 1971, článkové vozidlo vyrábané v rokoch 1967-1983 podnikom ČKD Tatra Praha a v Bratislave dopravákmi prezývaná „Kačica“.  Fanúšikov nepochybne poteší aj ČKD Tatra T3 vo viacerých vyhotoveniach, ČKD Tatra T6A5, ktorá je určená pre mestskú hromadnú dopravu v Európe a  K2S českej spoločnosti Pars,  ktorá vznikla modernizáciou česko-slovenskej električky typu Tatra K2, ako aj vystavené pracovné vozidlá a mechanizmy.

Milovníci histórie z radov zamestnancov Dopravného podniku Bratislava na tento ročník pripravili pre návštevníkov špeciálne prekvapenie – historický unikát v procese rekonštrukcie – prvý československý kĺbový trolejbus ŠKODA SANOS S200. Dňa 21. septembra 2013 bude mať na DOD svoju výstavnú premiéru v depe Jurajov Dvor.

Okrem výstavy vozidiel zabezpečí Dopravný podnik Bratislava aj špeciálnu premávku svojich historických unikátov počas nedele 22. septembra v čase od 10:00 do 19:00 h. Cestujúca verejnosť bude mať možnosť v tento deň vidieť v uliciach hlavného mesta napríklad autobusy značky  Škoda 706 RTO a Karosa ŠM 11. Budú jazdiť na mimoriadnej linke s označením vozidla H29 po trase Most SNP – Devín a späť. V neposlednom rade spestria v tento deň premávku aj električky Tatra T2 a DPMB 38. Vypravené budú na linku s označením H1 a nádych histórie predvedú po trase: Národné divadlo – Námestie SNP – Obchodná – Vazovova – Špitálska – Kapucínska – tunel – nábrežie – Mostová – Národné divadlo.

 

Tešíme sa na vašu návštevu vo vozovni Jurajov dvor, kde okrem sprievodných hudobných, zábavných či športových aktivít, máte možnosť vyhrať aj atraktívne ceny v tombole!

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 1

Bezpečnejšia alternatíva

Mať na výber je dôležité rovnako ako akceptovať a rešpektovať ľudí a ich rozhodnutia. My to vieme. Preto ponúkame našim klientom bezpečie a možnosti ku skvalitneniu svojho života bez prekážok,...

Podporiť výzvu

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu