Ľudskosť v priamom prenose

Od otvorenia Tréningového centra pre hendikepovaných v podobe Chránenej kaviarne s knižnicou Prístav ubehol už rok. Rok nádeje, rok snahy, rok pomoci druhým. Napriek skutočne neľahkej dobe sa kaviarničke nielenže podarilo prežiť, ale vďaka obdivuhodnej snahe a vytrvalosti jej zakladateľky Marcely Václavkovej Konrádovej sa v tomto útulnom priestore podarilo zorganizovať 37 samostatných projektov. Mnoho z nich, ako aj samotný chod kaviarne, samozrejme podporili viacerí štedrí darcovia a pomocníci, ktorým sa celý tím Prístavu rozhodol prejaviť svoju vďaku. Lepší spôsob, ako zorganizovať benefičný večer,  nenašli. A urobili dobre.

 

Benefičný koncert. Žiadna novinka, poviete si. Ale čo by ste povedali na koncert spojený s krstom dvoch kníh, odovzdávaním cien a predovšetkým – jedinečnou a absolútne unikátnou módnou prehliadkou hendikepovaných ľudí? Presne o takýto program sa Marcela Václavková Konrádová postarala spoločne so svojim tímom pomocníkov počas večera venovanému už spomínanému prvému výročiu od založenia kaviarne s knižnicou Prístav. O hudobnú kulisu tohto emočne nabitého večera sa svojimi piesňami starala speváčka Kristína, ktorej hlas bol príjemným spestrením a doplnením všetkého, čo sa divákom naskytlo vidieť.

 

Dôkazom toho, že Chránená kaviareň s knižnicou Prístav nie je len akýmsi útočiskom, ale aj miestom, kde sa pomoci dostane tým, ktorí to skutočne potrebujú, je aj jedna z dvoch knižiek, ktoré sa na koncerte krstili. Kniha s názvom „H(a)ndikep pod čapicou“ je totiž plná receptov od Andrey Tomíkovej, pacientky s Downovým syndrómom, ktorá všetky svoje kulinárske zručnosti získala práve v Prístave. Druhá kniha „Láska bez bariér“ je zbierkou básní od Martina Bernadiča a práve už toľko krát spomínanej Marcely Václavkovej Konrádovej.

Tým najhlavnejším bodom večera však skutočne bola módna prehliadka. Prehliadka nádeje, ľudskosti, prehliadka s dôkazom toho, že v živote sme si všetci rovní. Na červenom koberci sa postupne predstavilo jedenásť modelov, ktoré predviedlo deväť vozičkárov a dve dámy z domova sociálnych služieb. Ľahkosť, elegancia, jemná noblesa, no hlavne prekonanie pomyselných bariér spoločnosti. To všetko a omnoho viac sprevádzalo túto prehliadku, ktorá si vyslúžila obrovský potlesk, no najmä dojatie a veľký prejav úcty. A ak sa aj náhodou v priestoroch banskobystrickej radnice, kde sa benefícia konala, našiel niekto, koho by jednotlivé momenty večera  nechytili za srdce, tak aj toho muselo dostať do kolien záverečné vystúpenie jednej z modeliek večera. Svojím, bez akéhokoľvek preháňania, dokonalým odspievaním piesne Hallelujah od Leonarda Cohena rozcítila a pohladila každú boľavú dušu, vyvolala úsmev na tvárach všetkých ľudí v sále a najmä, dodala tak potrebnú nádej, silu a odvahu nielen hendikepovaným, ale aj fyzicky zdravým, ktorí sa môžu zapríčiniť o to, aby sa v našej spoločnosti konečne zbúrali všetky prekážky a bariéry. Bariéry, ktoré by bránili plnohodnotnému životu hendikepovaným medzi nami.

P.S.:  Jednu milú povinnosť malo počas večera aj ĽudiaĽuďom.sk. V rámci odovzdávania cien „Zrnko pomoci“ sa aj nám ušlo jedno z ocenení, za ktoré zo srdca ĎAKUJEME.

 

 

 

 

 


ĽudiaĽuďom.sk podporuje výzvy

Image 1

Prístav nádeje - TRÉNINGOVÉ CENTRUM PRE HENDIKEPOVANÝCH

Tréningové centrum pre handicapovaných ako jediné v Banskobystrickom kraji (resp. v tomto spojení jediné na území SR) vytvára pracovné a zácvikové príležitosti pre ľudí s telesným a zmyslovým hendikepom. „Mäkkosťou“ svojho pracovného prostredia ponúka podmienky pre pracovné uplatnenie sa aj napriek obmedzeniam, ktoré telesné a zmyslové postihnutie so sebou prináša čím zvyšuje kvalitu života hendikepovaných.

Podporiť výzvu

Image 22

Darujme zdravie formou liečebno-rehabilitačného pobytu

Hendikep. Postihnutie. Choroba. Dlhodobá. Chronická. A niekedy poúrazová. Mali by sme urobiť všetko pre obnovu, alebo náhradu porušenej funkcie, ktorá v rámci procesu rehabilitácie osoby so zdravotným postihnutím vytvorí základné predpoklady pre jej integráciu. Pre nás – ľudí so zdravotným postihnutím – je rehabilitácia najdôležitejšia. Je to šanca, nádej, ale i tvrdá drina. Posun vpred.

Podporiť výzvu

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 51

Terapie pre Filipka

Detský autizmus nám kompletne zmenil život. Ten Filipkov sa však vďaka terapiám začína meniť k lepšiemu....

Podporiť výzvu