Malí veľkí hrdinovia, ktorí konajú dobro – Detský čin roka 2017

oceneni

17. ročník projektu sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Andreja Kisku a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

Projekt Detský čin roka každý rok dokazuje, že deti sú schopné urobiť veľké veci. Deti vedia, čo hľadajú a s naliehavosťou im vlastnou, dospelých na to upozorňujú. S vierou v dobro pomáhajú známym i neznámym, všímajú si svoje okolie, premýšľajú ako spraviť všedné dni radostnejšími. Tešia sa, že pomohli najbližším alebo aj cudzím ľuďom, či bezdomovcom. Prírodu vidia v očiach zatúlanej mačky i opusteného psíka, nezatvárajú oči nad hromadou odpadkov pri rieke alebo v prostredí, kde žijú.  Na svet sa pozerajú inak ako dospelí. Deti presviedčajú iné deti, dospelých i celú spoločnosť o tom, že konanie dobrých skutkov je realita, ktorú môžeme žiť.

35 nominovaných príbehov

Výberová komisia a Občianske združenie Detský čin roka  vybrali  35 nominácii zo skutkov, ktoré vykonali detí i kolektívy zo 100 slovenských škôl a to v týchto kategóriách : Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.

Detská porota

V októbri OZ Detský čin roka zaslalo do približne 2 200 škôl na Slovensku pedagogický materiál s nominovanymi skutkami.

Vybrané príbehy detí čítali deti s učiteľmi na hodinách etickej výchovy, slovenskeho jazyka či v školskom klube a rozprávali sa o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú. Deti dávali hlasy skutkom, ktoré považovali za najcennejšie. «Deti majú svoje vlastné kritéria, vnímajú skutky prostredníctvom svojej skúsenosti, ktorá odráža ich obavy a starchy, ale predovšetkým ich vieru v dobro a nádej pre lepši svet. Deti sú tak pozitívnym vzorom pre iné deti a ich skutočné príbehy sú silným posolstvom o tom, že spolupatričnosť a pomoc iným má význam,” dodáva k detskej porote štatutárka o.z. Detský čin roka, Saša Broadhurst- Petrovická.

46 720 detí zo 774 slovenských škôl rozhodlo, ktoré skutky získali ocenenie v jednotlivých kategóriách.

Detské príbehy oslovujú i verejnosť:

Online Anketa pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk

V spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk realizuje Detský čin roka, o.z. už 5 rokov  on-line anketu pre dospelých. “Reálne príbehy detí o dobre vedia mimoriadne silno inšpirovať aj dospelých. Svedčí o tom i pozoruhodný záujem verejnosti, v tomto ročníku získali jednotlivé detské skutky spolu takmer 50-tisíc hlasov a 6000 zdieľaní na Facebooku, “ uvádza Elena Šingliarová, riaditeľka darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk. “Online anketu vnímame tiež ako cestu, ktorou môžeme ľudí scitlivieť k témam, aké projekt prináša. Zároveň je to prejavenie rešpektu a akceptácie detí zo strany verejnosti, “ dodala Šingliarová. Ocenenie získala 7 – ročná Kristínka Liptáková, ktorá napriek svojmu zrakovému postihnutiu, pomáha všetkým okolo seba a pre mnohých je svojím entuziazmom silnou inšpiráciou. Ako o nej povedala Jana Kadášová, jej pani učiteľka: “Zdraví ľudia vidia očami, ale naša Kristínka vidí srdcom.” Cenu ĽudiaĽuďom, víkendový pobyt pre Kristínku a jej rodinu, venoval Village resort Hanuliak.

Kristínka

Zoznam všetkých ocenených v 17. ročníku Detský čin roka:

Kategória: Záchrana života

Anna Bondarenko
ZŠ Wolkerova 10, Bardejov
Ocenenie za privolanie pomoci k mame, ktorá odpadla

Kategória: Pomoc v rodine

Michaela Surdeníková
ZŠ Centrálna 464, Svidník
Ocenenie za pomoc rodičom s ťažko chorým bračekom

Kategória: Pomoc rovesníkom

Alan Michálek
ZŠ Školská 235/10, Považská Bystrica
Ocenenie za pomoc uzimenému a stratenému dieťaťu

Kategória: Pomoc prírode

Sofia Bardoňová
ZŠ s MŠ Ulica 1. mája 3, Báhoň
Ocenenie za záchranu malého bieleho psíka

Kategória: Pomoc ľuďom

Katarína Viziová
ZŠ Zlatá 2, Rožňava
Ocenenie za obetavú starostlivosť o susedku – babku Katku

Kategória: Pomoc ľuďom

Kolektív žiakov
Katolícka ZŠ s MŠ A. Bernoláka, Tomášikova 1, Martin
Ocenenie za pomoc bývalému spolužiakovi

Kategória: Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin

Matej Puliš
ZŠ Školská 49, Žilina – Závodie
Ocenenie za hľadanie stratenej malej sesternice

Kategória: Cena ĽudiaĽuďom.sk

Kristína Liptáková
ZŠ s MŠ Stará Bystrica č. 680
Ocenenie za citlivé vnímanie okolia a pomoc ľudom

Image 15

Pomoc pre Tamarku

Prosime vsetkych za kazdu financnu pomoc pro moji dcerku aby mohla rehabilitovat v ADELI centre....

Podporiť výzvu

Image 21

Pomôžte Charlottke s rehabilitáciou, aby jej rúčka napredovala, kým je ešte čas

Je krásne mat dieťa každá žena tuží po dieťati .Moje dievčatko prišlo na tento svet veľmi krásne ale keď sa stalo niečo nečakane musí bojovať od narodenia aby sa mohla...

Podporiť výzvu

Image 0

Inšpirujme aktívnych učiteľov

Indícia je nezisková organizácia, ktorá sa venuje vzdelávaniu a inšpirovaniu učiteľov a manažérov na slovenských školách. Našim cieľom je poskytnúť im priestor na zdieľanie skúseností a sieťovanie, ukázať im príklady...

Podporiť výzvu