Nechcem byť ako Bono Vox

Variče Arusha

Keď sme sa pred tromi rokmi v Centre pre filantropiu  rozhodli na popud Komunitnej nadácie Zdravé mesto prispieť na kúpu energeticky úsporných varičov pre základnú školu v Tanzánii, netušili sme, že ich jedného dňa uvidíme na vlastné oči.  Preto som si počas svojho dobrovoľníckeho pobytu v Arushi nenechala újsť príležitosť navštíviť aj Kaloleni Primary School and Vocational Training Center.

Škola sa nachádza v jednej z najchudobnejších častí mesta. Základnú školu navštevuje okolo tisíc detí a vyše stovky navštevuje odbornú strednú, pre ktorú boli určené variče. Pre väčšinu detí je jedlo, ktoré dostanú v škole, jediné teplé jedlo dňa, niekedy aj jediné jedlo dňa. Problémy so stravovaním však má nejedna škola. V Tanzánii je totiž úplne bežné variť na otvorenom ohnisku. Myslím tým ohnisko aké si zvykneme robiť v lese na opekanie špekáčikov, na ktoré spotrebujeme kopec dreva a z dymu kašleme ešte dva dni. Takéto ohnisko je bežnou súčasťou afrických domácností aj škôl. Okrem dopadu na životné prostredie to znamená vysoké náklady na palivo a zdravotné riziko, spôsobené dymom a zlým spaľovaním.  Energeticky efektívne variče sú vlastne bežné pece, či už murované alebo kovové. Pece dokážu školskej kuchyni ušetriť až trištvrtiny doterajších nákladov na drevo. Vďaka nim môžu lepšie, efektívnejšie a hlavne lacnejšie pripraviť teplú stravu deťom pri menšej spotrebe paliva. Pre každého darcu je najväčším zadosťučinením keď vidí, že jeho dar niekomu skutočne pomohol. V škole, ktorá nemá vlastný prívod vody ani kanalizáciu, počítačová miestnosť je plná starých PC ktoré nefungujú, a decká sú vďačné za každé píšúce pero, znamenajú nové pece veľmi veľa. 

Ako správna zahraničná návšteva sme našu prechádzku po škole končili v riaditeľni. Už sme vychádzali na dvor, keď som si na nástenke všimla zožltnutú fotografiu. Nahla som sa k nej bližšie a pobavene sa opýtala riaditeľky: “To je Bono, veď viete, ten spevák, U2?” Myslím, že viacerí nemali ani potuchy o kom je reč, ale pritakali, že áno, vedia, predsa ten spevák. Pani riaditeľka sa len usmiala a dodala: “Bola tu celá výprava aj s ochrankou, všetko sme im ukázali, povedali že nám pomôžu, ale už sme o nich nepočuli.”

V novembri tohto roku organizoval Bono jednu zo svojich najúspešnejších RED aukcií, na ktorej sa vydražili jedinečné dizajnérske kúsky za 13 miliónov dolárov. K tejto sume prihodila ďalších 13 miliónov Nadácia Billa a Melindy Gates. Celý výťažok pôjde na podporu boja s HIV/AIDS v Afrike, prostredníctvom Global fondu.  Bono je dlhoročným bojovníkom proti AIDS a ja nechcem ani trochu spochybňovať jeho dobré úmysly, ani jeho rozvojovú pomoc. Ako celebrita dokáže získať veľké množstvo peňazí a verejne poukázať na problémy, pred ktorými zatvárame oči. A povedzme si narovinu, nemusel by to robiť.

Ale aj preto som rada, že po našej návšteve Kaloleni školy v Arushi nezostane len zožltnutá fotografia na nástenke v riaditeľni a nikto nebude hovoriť: raz tu boli takí zo Slovenska, povedali že nám pomôžu, ale už sme o nich nepočuli. 

Partnerskou organizáciou tanzánskej Arushe je Komunitná nadácia Zdravé mesto z Banskej Bystrice.  KNZM do konca roku organizuje zbierku na pomoc najchudobnejším deťom v Arushi.  Už 12 euro môže zabezpečiť jednému dieťaťu ročnú návštevu  školy.


Milica podporuje výzvy

Image 1

Komunitná nadácia Zdravé mesto

KOMUNITNÁ NADÁCIA ZDRAVÉ MESTO PRISPIEVA K BUDOVANIU SILNÝCH, ZDRAVÝCH KOMUNÍT, POSILŇOVANIU AKTÍVNEHO ZÁUJMU VEREJNOSTI O STAV A DIANIE V SVOJOM OKOLÍ , PODPORUJE DOBROVOĽNÍCTVO, SPOLUPRÁCU A VZÁJOMNÚ POMOC V OKRESOCH BANSKÁ BYSTRICA A ZVOLEN. ZÁROVEŇ SA SNAŽÍME HĽADAŤ SPÔSOBY, ABY DAROVANIE BOLO JEDNODUCHÉ, SPLNILO ZÁMER DARCU A PRINIESLO OČAKÁVANÉ VÝSLEDKY. NECHCEME, ABY VÁM DAROVANIE ROBILO STAROSTI. KOMUNITNÁ NADÁCIA ZDRAVÉ MESTO VÁM POMÔŽE DAROVAŤ TAK, ABY STE Z TOHO MALI RADOSŤ.

Podporiť výzvu

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu

Image 51

Terapie pre Filipka

Detský autizmus nám kompletne zmenil život. Ten Filipkov sa však vďaka terapiám začína meniť k lepšiemu....

Podporiť výzvu

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu