Od PET fľaše k šperku

malicek

Predčasné narodenie bábätka je pre rodinu i dieťa obrovská psychická záťaž a ani tá najlepšia zdravotná starostlivosť nedokáže zmierniť všetky jej následky na psychiku a vzťahy v rodine. V 80% prípadov predčasný pôrod prináša množstvo zdravotných problémov, ktoré si dieťa vnáša do života, s ktorými sa musí potýkať deň čo deň. Rodina sa tak zrazu ocitá v novej situácii, nepripravená, častokrát úplne bezradná. O poradenských službách ani chyrovať, zbieraním útržkovitých informácií na internete či od známych rodičia strávia veľa času, k tým správnym informáciám sa neraz ani nedostanú.

Aj to je dôvod, prečo vzniklo OZ Malíček. Je to mladé združenie. Túto jar totiž oslávilo iba svoje druhé narodeniny. Venuje sa však téme, ktorá je trochu pozabudnutá, a síce veľmi dôležitá – predčasne narodeným deťom. Pôsobí ako platforma umožňujúca zdieľať skúsenosti, najnovšie odborné poznatky a informácie. Organizuje stretnutia rodičov, širokej verejnosti a odborníkov. Sprostredkúva kontakty na odborníkov a inštitúcie pôsobiace v oblasti starostlivosti o predčasne narodené deti. S týmto združením a jeho zástupcami sa môžete stretnúť aj 22. 6. 2013 na podujatí Vianoce v lete

Nasledujúce riadky však nebudú o OZ Malíček, ani o problematike, ktorej sa venuje. Budú o pani Hrbáňovej a jej tvorivom talente. Pani Hrbáňová tiež patrí medzi matky, ktoré predčasný pôrod zažili. Jej dvojičky Max a Alex už majú šesť rokov, rehabilitácie sú však každodennou súčasťou ich života.

Práve pani Hrbáňová je hybnou silou OZ Malíček, jednou z jeho zakladateliek. Predaj ručne robených šperkov, či iných všakovakých predmetov, je pre ňu možnosťou, ako dopomôcť finančne svojim deťom a fungovaniu združenia.

Nakoľko jej výrobky ste si mohli dražiť na aukciách celý májový mesiac a máte tú možnosť aj v súčasnosti, trošku sme sa na ne povypytovali.

 

Kedy Ste sa začali venovať výrobe šperkov, je to záľuba už od detstva alebo ste ju objavili v dospelosti? 

„Od mala som tvorivá a kreatívna, vždy ma to ťahalo k umeniu a dizajnu. Niekoľko rokov som navštevovala ľudovú školu umenia, kde sa to celé začalo a moje hoby sa v posledných rokoch stalo aj môj veľký relax.“

Prečo práve z odpadu? Ako Vás čosi také vôbec napadlo?

„K výrobe šperku som sa dostala náhodne. Pred dvomi rokmi som našla využitie PET fliaš a začala z nich vyrábať lampy. Po čase bol náš byt preplnený PET dizajnom a ja som sa prichytila pri tom, že keď vyhadzujem niečo do koša, skúmam, čo by som z toho mohla vyrobiť.

Práve tak vznikla moja prvá kolekcia šperkov z odpadu. Poviete si: Odpad patrí predsa do koša. Ak by mi niekto pred pár rokmi tvrdil, že práve ja v recyklácii nájdem využitie, asi by som sa na tom dobre pobavila. Ja som práve nebola tá, čo by triedila odpad, a môjho manžela som  tým vytáčala. Dnes ho vytáčam naopak tým, ako nechcem nič vyhodiť. Zo všetkého sa predsa dá niečo vyrobiť.

Také náušničky, prsteň, náhrdelník či brošnička z korkovej zátky… Plastové vidličky môžu tiež  tvoriť originálny a elegantný doplnok. Keď som nosila moje prvé doma vyrobené náušnice, ľudia nevedeli odtrhnúť od nich zrak. Prišla som na to, že by o tieto šperky mohol byť záujem. Rozhodla som sa všetko použiteľné využiť na ich výrobu, nakoľko v mojej situácii by som si drahší materiál dovoliť nemohla. Lebo napriek mojej veľkej túžbe mať vlastný ateliér a venovať sa naplno umeniu, sa už  šiesty rok starám o svoje dvojčatá, ktoré majú mnoho zdravotných problémov. Keď čakám na chlapcov na terapiách, v kabelke mám vždy kliešte, nožnice, drôty, viečka a vytváram niečo pekné.“

 

Aké techniky používate, kde ste ich objavili?

„Nemám konkrétny štýl ani techniku. Vždy vznikne niečo iné v závislosti od toho, čo ma v danom momente napadne. Raz ma niekto oslovil s tým, či ho nemôžem naučiť výrobu drôteného šperku. Ja to však odborne tiež neviem. Keď sa mi dostane do rúk kus nepotrebného drôtu, krútim ho dovtedy, až niečo nevznikne. Pri náušniciach mám často problém vyrobiť dve rovnaké.

Ak sa chce niekto naučiť vyrábať šperk, v prvom rade musí nechať pracovať svoju fantáziu. Potom mu to pôjde aj bez učenia.“

Čo so všetkými výrobkami robíte?

Rada experimentujem. Momentálne sú to šperky, čo ma láka. Zároveň nám to umožňuje získať peniaze pre chlapcov na terapie a zdravotné pomôcky. Možno raz sa nájde odberateľ, no zatiaľ nestrácam čas a pripravujem si zásoby, Postupne toho pribúda a pribúda.

Niektoré moje obrazy už majú  majiteľov, ktorých očarila moja abstraktná maľba. Keď viem, že kúsok z môjho JA má niekto doma na stene, robí mi to obrovskú radosť, zároveň dáva veľkú motiváciu venovať sa maľovaniu ďalej. Ak maliar dostane do rúk štetec a plátno, pustí svoju myseľ, vznikne obraz jeho myšlienok, pocitov a nálad, o ktorých môže práve cez obraz rozprávať. To je na tom asi to najkrajšie.“

 

Vyzerá to, že Ste všestranne nadaná. Čo rada maľujete, akými farbami, a pre koho sú obrazy určené?

„Ja zbožňujem vôňu akrylových farieb, hodiny, keď som ponorená sama do seba, mimo reality a vznikne z toho dielo, ktoré niekto pochváli, prejaví oň záujem. Momentálne mám zopár obrazov na výstave v susednom Rakúsku. Plánujem urobiť aj aukciu, z ktorej by som chcela venovať výťažok na charitu.“

Určite dostávate veľa dobrej spätnej väzby v súvislosti s vašimi výrobkami. Pamätáte si na jednu spätnú väzbu, ktorá vás doteraz „zahreje pri srdci“?

„Raz mi moja dobrá kamarátka povedala: „Musím si kúpiť tvoj obraz, kým ešte nie si taká známa, lebo ak už budeš, tvoj obraz bude určite veľmi drahý.“ To ma pobavilo, ale aj potešilo. Nemusím byť ani slávna na to, aby som tu raz po sebe niečo zanechala.“

Ak chcete podporiť Hrbáňovcov a urobiť si radosť kúpou pekného šperku, navštívte aukcie.ludialudom.sk.

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu