Primáška

Zuzana Pokorná

Ľudová hudba Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) má na čele netradične ženu, primášku Zuzanu Pokornú. Špičkoví profesionálni hudobníci majú mnoho fanúšikov nielen doma, o čom svedčí aj veľký úspech ich ostatného CD Najkrajšie slovenské ľudové piesne, oceneného tromi diamantovými platňami. So Zuzanou Pokornou sme sa zhovárali nielen o folklóre, ale aj o vystúpení skupiny na Vianociach v lete, ktoré organizuje náš portál.

 

Ako ste sa dostali k folklóru?

K folklóru som sa dostala ešte ako dieťa v podstate doma, v rodine. Moji rodičia sú hudobne založení, obaja sa dodnes aktívne venujú zborovému spevu, a aj doma, resp. hlavne na dlhších cestách autom – v časoch, keď nielen MP3-ka, ale ani autorádio nebolo samozrejmosťou, sme si krátili cestovanie spievaním pesničiek. Vždy pesničku z dediny alebo mesta, kadiaľ sme práve išli. No a neskôr som k ľudovej muzike “pričuchla” v detskom folklórnom súbore Čečinka, tu v Bratislave.

 

 Čo vás pri ňom drží, čo pre vás znamená?

Je fajn, ak človek má možnosť v živote robiť to, čo ho baví. Ja túto možnosť mám. Ľudová hudba sa stala mojou prácou.

 

Vystúpite na Vianociach v lete, aký máte postoj k charite a pomáhaniu iným?

Nikto z nás, ktorí momentálne máme pocit, že pomoc iných nepotrebujeme nevie, či a kedy sa v takej situácii ocitne. Život prináša rôzne chvíle, slovami klasika: “jednou si dole, jednou nahoře”. Ja sama som sa v takej situácii svojho času ocitla, a bez pomoci iných – psychickej ale aj materiálnej, by som ju asi ťažko zvládla. Verím, že tí, ktorým je dnešná pomoc určená, sa ľahšie opäť postavia na vlastné nohy a prekonajú súčasné prekážky, ktoré im život nadelil. Tiež ale verím, že  si na tento deň v budúcnosti spomenú a pomôžu niekomu ďalšiemu, kto práve ich pomoc bude potrebovať.

 

Vaša skupina sa rozhodla časť honoráru darovať, komu a prečo?

Peniažky sme sa rozhodli venovať bratislavskej ZOO, konkrétne pôjdu pre zvieratko, ktoré je menovcom ozaj významnej osobnosti vo folkloristickom svete

 

Ak chcete vedieť, o akom zvieratku primáška Zuzana Pokorná z Ľudovej hudby Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) hovorila, príďte zajtra na Vianoce v lete. Budú sa konať od desiatej predpoludním pred bratislavskou Starou tržnicou. Vystúpenie folkloristov je naplánované na 13,00 a 14,00 hod. Viac informácií o podujatí nájdete aj na www.vianocevlete.sk


ĽudiaĽuďom.sk podporuje výzvy

Image 66

Pomôžte nám budovať krajšiu ZOO!

Najdôležitejšou úlohou zoologických záhrad na celom svete je záchrana ohrozených druhov zvierat. Niektoré z nich vďaka ľudskej rozpínavosti vymizli z prírody a prežívajú už len v zajatí. Zoologické záhrady na Slovensku a v Čechách sú príspevkové organizácie a ani jedna z nich si na seba nezarobí zo vstupného, alebo zo služieb návštevníkom. Preto tak, ako aj mnohé iné zoologické záhrady v zahraničí, aj bratislavská ZOO ponúka možnosť sponzorovať zvieratko. Sponzorstvo je forma okamžitej pomoci konkrétnemu zvieraťu podľa vlastného výberu. Váš príspevok môže byť určený i na všeobecný rozvoj ZOO, prípadne vybudovanie nového výbehu pre konkrétny druh zvieraťa.

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu

Image 51

Terapie pre Filipka

Detský autizmus nám kompletne zmenil život. Ten Filipkov sa však vďaka terapiám začína meniť k lepšiemu....

Podporiť výzvu