Tri je viac ako dve

3 je viac ako 2

3 > 2

Túto základnú matematickú nerovnicu pozná každý. Čo však znamená v oblasti verejnosprospešnosti?

Na Slovensku existuje od roku 2013 jedinečná možnosť darovať niektorej z verejnoprospešných organizácií až 3% z dane z príjmu. Pre organizácie, z ktorých mnohé sú odkázané na fungovanie z 2% je to možnosť, ako získať viac peňazí na svoje aktivity.

Hoci sa niekomu môže zdať, že ide o malý rozdiel, v reálnych číslach je to citeľné. Napríklad Rodinné centrum Kramárik, o.z. v minulom roku získalo z 2% od fyzických osôb približne 600 eur. Ak by daňovníci venovali tejto organizácii namiesto 2% až 3% zo svojich daní, išlo by o sumu 300 eur navyše, za čo by dokázali nakúpiť napríklad výtvarné potreby na tvorivé dielne pre deti na celý rok.

Kto teda môže darovať 3%? Táto možnosť je tu pre všetky fyzické osoby, daňovníkov, ktorí v predchádzajúcom kalendárnom roku odpracovali minimálne 40 hodín dobrovoľníckej práce a majú o tom potvrdenie od organizácie, pre ktorú pracovali, alebo ktorá ich ako dobrovoľníkov vysielala.

Možnosť asignovať 3% z dane v minulom roku využilo len približne 7 000 daňovníkov! Skutočný počet dobrovoľníkov, ktorí by túto možnosť mohli využiť, je nepomerne väčší. Hoci nemáme presné štatistiky o počte dobrovoľníkov na Slovensku, podľa výskumu z roku 2012 sa na Slovensku venuje formálnemu dobrovoľníctvu 27, 5% ľudí nad 15 rokov. Z toho takmer 80% sa venuje dobrovoľníctvu dlhodobo, po dobu niekoľko rokov.

Toto bol jeden z dôvodov, prečo sme vytorili náš nový projekt Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk – chceme dostávať tému dobrovoľníctva a asignácie 3% viac do povedomia ľudí. Táto stránka jednak vytvára priestor na ponuku dobrovoľníckych aktivít – tí, ktorí chcú pracovať ako dobrovoľníci, tu nájdu zaujímavé príležitosti, do ktorých sa môžu zapojiť.

Taktiež stránka pomáha s celkovým manažmentom a evidenciou práce dobrovoľníka, počtu odpracovaných hodín, hodnotením jeho práce a vystavením potvrdenia pre daňový úrad, ktoré je podmienkou k možnosti asignovať 3%.

V neposlednom rade bolo našim cieľom vytvoriť ďalší nástroj ako pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Lebo dnes už naozaj nemusíte byť superhrdina ani boháč, pomáhať môže každý!


ĽudiaĽuďom.sk podporuje výzvy

Image 2

Aby mali deti s kým hovoriť! Podporte detské linky 116 111 a 116 000!

Linka detskej istoty, prevádzkovateľ čísiel 116 111

Podporiť výzvu

Image 2

Pomoc pri vyplatení môjho dlhu, som invalidný dôchodca

Pomoc pri splácaní môjho dlhu ktori splácam invalidni dôchotca zdravotné posťihnuty...

Podporiť výzvu

Image 39

Zbierka pre Dávida

Milý darcovia....

Podporiť výzvu

Image 0

Centrum Svetielko

Našim prvoradým cieľom je ponúknuť rodinám v ktorých žijú hendikepované deti moderné inovatívne metódy rehabilitácie, starostlivosti a vzdelávania. Dennodennou prácou s deťmi a množstvom aktivít im chceme napomôcť v čo...

Podporiť výzvu