Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa?

snowy-still-life-1057326_960_720

Ak ste syn alebo dcéra a žijete s rodičmi, tak sú Vianoce krásnym časom ničnerobenia. Možno trochu utriete prach a možno aj hrdinsky povysávate. Našetrené peniažky miniete na malé milé darčeky a užijete si prázdniny. Sú aj rodiny, kde nikto nemá našetrené a kde rodičia nepripravia nič, a nič nebude ani počas sviatkov. Aj tam ale nejako prežijete prázdniny, bude voľno, môžete sa túlať s kamarátmi a nechodiť do školy či do práce.

Ak ste rodič malých detí, máte o „zábavu“ postarané. Mamy sa pretrhnú od upratovania, umývania okien (v mraze, pre mňa nesmierne čudné), leštenia nábytku, vysávania, prania a žehlenia vianočných obrusov. Ďalej sa pretrhnú od riešenia logistiky: kto, kedy, kam a s kým sa bude stretávať počas sviatočných dní. Ďalej sa pretrhnú od nakupovania múky a cukru, klinčekov, badyánu, škorice, rumu, mikulášskych balíčkov, medu a všetkého, čo im obchody prinesú do cesty, len aby pripravili pre svoju rodinku tie naaaaj-krajšie Vianoce.

Ďalej sa pretrhnú od chodenia po obchodoch, aby nakúpili pre každého člena rodiny nejaký aspoň maličký darček – pre manžela, synčeka, dcérku, brata, pre sestru, darčeky pre mamu a otca, pre bratovu ženu a ich dve deti a aj pre mužovho brata a ich dve deti. Spolu je to asi 18 ľudí a tak treba nakúpiť 18 darčekov, je to veľa ľudí a treba napísať zoznam, aby sa na nikoho nezabudlo. Okrem toho máme ešte aj zopár vynikajúcich priateľov, aj pre tých treba 4 darčeky. Otcovia sa tiež pretrhnú od plánovania, ako prekvapia rodinu a minú značnú časť rodinných peňazí na obrovský (ešte väčší) televízor alebo domáce kino. Alebo radšej nové auto?

Ak nie ste ani jedno ani druhé, ale ste niekto, kto nebýva s rodičmi, ani nechystá Vianoce pre svoje malé deti, máte problém! Máte ťahať starnúceho rodiča k vám na návštevu? A čo keď nevládze? Máte sa vnucovať na návštevu k vašim dospelým deťom? Čo keď vás nevolajú alebo cestujú do zahraničia? Každý by chcel mať blízkych blízko, ale nemali by sme sa zblázniť, keď sa veci nedejú tak, ako to vidno v telke alebo v reklame. Vždy je niekto, kto nechce byť sám, obzrime sa po našich kamarátoch a priateľoch a urobme si radosť navzájom. Alebo zavolajte do Ligy za duševné zdravie a poraďte sa s terapeutkou Dr.Jolanou Kusou. Dvíha telefóny každý štvrtok od 10,oo do 15,oo.

 

autor:  Olga Valentová

Image 51

Terapie pre Filipka

Detský autizmus nám kompletne zmenil život. Ten Filipkov sa však vďaka terapiám začína meniť k lepšiemu....

Podporiť výzvu

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu

Image 1

Bezpečnejšia alternatíva

Mať na výber je dôležité rovnako ako akceptovať a rešpektovať ľudí a ich rozhodnutia. My to vieme. Preto ponúkame našim klientom bezpečie a možnosti ku skvalitneniu svojho života bez prekážok,...

Podporiť výzvu