Anton Srholec: Osobitne sme zodpovední za tých na okraji spoločnosti
Máme to zakódované v sebe, že nie sme individualisti – tvrdí katolícky kňaz a spisovateľ Anton Srholec, ktorý sa roky venuje charite.
“Osobitne sme zodpovední za tých ľudí, ktorí žijú na okraji. Na pokraji finančne, zdravotne, spoločensky,” hovorí a dodáva, že si obľúbil tých na okraji spoločnosti, pretože on sám celé desaťročia žil tiež na periférii.
Pozrite si jeho výpoveď vo videoblogu:
Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Študoval v Skalici, v Trnave a v Šaštíne, maturoval v 1951 v Bratislave. V roku 1946 vstúpil do saleziánskej spoločnosti s cieľom venovať sa výchove chudobnej mládeže. V roku 1951 pokúsil sa ilegálne prekročiť hranice za účelom študovať teológiu. Za tento trestný čin bol odsúdený na 12 rokov väzenia. Vo väzení strávil 10 rokov, prevažne v uránových baniach v Jáchymove. Po návrate z väzenia pracoval ako robotník.
V roku 1969 počas Dubčekovej éry dostal povolenie ísť na tri mesiace do Talianska. Pobyt si predĺžil na jeden rok, dokončil teologické štúdia a pápež Pavol VI. ho 17. 5. 1970 v Ríme vysvätil za kňaza. Pôsobil ako kostolník s povolením vypomáhať v kňazských prácach v Blumentáli v Bratislave. Hlavný dôraz kládol na pastoračnú prácu, osobitne na kultúru slova a na prácu s mládežou. V tej dobe oslovil tisíce ľudí.
Od roku 1992 sa venuje bezdomovcom, pre ktorých zriadil domov v Podunajských Biskupiciach. Ako dôchodca je činný v Slovenskom Helsinskom výbore pre práva menšín v slovenskej sekcii Spoločnosti pre vedu a umenie, bol členom rady Konta nádeje, je aktívny v Konfederácii politických väzňov a v iných spoločenských a sociálnych organizáciách. Je tiež členom Medzinárodného ekumenického združenia (IEF), Teologického fóra, kde sa stretáva s podobne zmýšľajúcimi teológmi na slovenskej úrovni. Popri sociálnej činnosti venuje sa publicistike. Prispieva do rôznych periodík, venuje sa prednáškovej a poradenskej činnosti pri sociálnych projektoch, ktoré sa týkajú najmä bezdomovcov.