HEREČKY

5

Magda a Eva boli priateľkami od útleho detstva. Vyrastali spolu na sídlisku. Sedeli spolu v jednej lavici na základnej škole a ich cesty sa nerozišli ani po tom, ako odovzdali prihlášku na strednú školu.

–         Škoda, že sa nám nepodarilo dostať sa na školu umeleckého priemyslu. To nevadí. Dôležité je, že stojíme pri sebe a môžeme spolu hrať divadlo.

Prvé roky, ktoré spolu hrali, bolo skutočne divadlo. Ochotnícke. V nasledujúce to už bolo o čomsi inom. O životnom divadle, ktoré hrali jedna pred druhou. Predchádzalo tomu obdobie, kedy si mysleli, že sa ich cesty nerozídu hádam ani po tom, ako si založia vlastné rodiny. Ale človek mieni, osud mení.

–         Režisér obsadil do tej roly mňa. Mrzí ma, že ma máš iba alternovať, – povedala Magda Eve, keď sa vrátila zo stretnutia, na ktoré ju pozval mladý, začínajúci divadelný režisér.

–         Počula som, že s ním … spávaš, – nahnevane povedala Eva a sánky brady sa jej zacvakli. Nervózne si prehrabla kučeravé vlasy ebenovej farby a uprela zlovestný pohľad modrých očí na svoju priateľku.

–         Evka, prosím ťa, prečo počúvaš klebety. Nie som jeho typ. Viem, že sa hneváš, že nie si tá prvá, ale v ďalšej hre, ktorú máme naštudovať na jar, si môžeme roly vymeniť. Ak chceš, sama ho o to požiadam, – snažila sa Magda o zmiernenie napätej situácie, ale Eva bola v „ráži.“

–         Nie si lepšia ako ja!

–         Ale ani ty nie si lepšia ako ja, to si zase dovolím ja tvrdiť, – ohradila sa Magda. Eva sa zvrtla na opätku a to bola prvá vážna rozopra medzi ženami.

Divadelná hra mala úspech. Neskúsený, no talentovaný režisér mal čuch na výber titulov, ktoré malo ochotnícke divadlo naštudovať a pri obsadzovaní hercov si dával na čas. Medzi Evou a Magdou sa situácia medzičasom upokojila. Eva sa tvárila, že jej nevadí, ako sa Magdino nadanie derie na povrch. No v kútiku duše ňou lomcovala závisť.

–         Tentoraz budem mať ja šancu dokázať, že som lepšia, – utrúsila zrkadlu v divadelnej maskérni a keď sa otvorili dvere, prudko sa otočila na prichádzajúcu Magdu. Len čo sa na ňu pozrela, pochopila, že sa čosi deje.

–         Chcem, Evi, aby si to vedela odo mňa… ako prvá.

–         Čo sa deje? – Eva prudko vstala netušiac, o čom Magda točí.

Magda si nahlas vzdychla a sklopila oči.

–         V hre … Sova… budem hrať hlavnú úlohu ja.

Eva zbledla. Otvorila ústa a vyfúkla vzduch.

–         Akože ty? Sľúbil ju predsa mne.

–         Rozmyslel si to.

–         To mám akože zase alternovať? To si vyhoď z hlavy.

–         Nesľúbil ti to. Bola si za ním. Chcela si si to u neho vydupať. Viem o tom. Sám mi to povedal, – Magda kúskovala slová, nespustiac zrak z Evy. Do tej akoby ktosi vrážal nôž. Zas a znova, – bolo by lepšie, keby ti to sám povedal… ja som…

–         Ty si len jeho predskokan, čo? Dohodli ste sa na tom v jeho, či tvojej posteli.

–         Nespávam s ním, – Magda celá očervenela, – môžeš si o tom myslieť, čo chceš, ja… nie som jeho typ… ale to som ti už povedala. A ani on sa mne ako muž nepáči. Je mi to ľúto, Evi, viem, že si si myslela, že sa vystriedame, ale o tom nerozhoduješ ani ty, ani ja… dúfam, že sa nebudeš pre to na mňa hnevať… keď ti poviem, že … že ťa nechce do tejto hry vôbec obsadiť. Ani do vedľajšej úlohy. Možno by si mala…, – Magda nedokončila vetu.

Eva sa vrhla na priateľku a strelila jej zaucho.

–         Odrovnala si ma! Odpratala! Koľko razy si mu dala?! Nie si lepšia ako ja! Nik nie je lepší v tomto posranom divadle ako ja!

Magda stála ako sfinga, šúchajúc si červené líce, neschopná slova. Len si utierala slzy, ktoré jej tiekli dolu tvárou. V jednej sekunde premýšľala, že sa divadla vzdá, aby uvoľnila priestor pre Evu, no v druhej si povedala, že je to nezmysel. Eva herecky nerástla. Zakrpatela, kým jej sa darilo. Stálo ju to možno toľko úsilia ako jej priateľku, no nebola obdarovaná talentom. A ak ho herec nemá, márne sa učí texty do nemoty. Nezahrá, čo nielen režisér, ale predovšetkým divák očakáva.

Eva sa vykričala a keď za ňou Magda vybehla, aby ju zastavila, nechcene sa stala svedkom hystérie. Oproti, po dlhej chodbe kráčal Igor, režisér, na ktorého sa Eva vrhla ako zmyslov zbavená.

–         Dal si jej hlavnú úlohu len pre to, že je v posteli lepšia ako ja!

A vtedy si Magda uvedomila, že všetko je inak, ako si myslela. Všetci traja stáli oproti sebe a prekvapene na seba hľadeli. Prvá sa na opätku zvrtla Magda. Vpálila do divadelnej maskérne a vrhla sa k umývadlu, aby si zmyla farbu z tváre a slzy z očí.

 

 

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 51

Terapie pre Filipka

Detský autizmus nám kompletne zmenil život. Ten Filipkov sa však vďaka terapiám začína meniť k lepšiemu....

Podporiť výzvu