Končíme…?
Uprostred hlavného mesta v pivnici jedného dvora na Obchodnej ulici práve na zrkadlo kreslí portrét samej seba 20 ročné dievča, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi pokúsilo o samovraždu. Mladý psychológ, ktorý tu dobrovoľnícky pracuje jej kladie otázky a pýta sa na osobu zobrazenú na zrkadle. Jeho kolegyňa – sociálna pracovníčka, vyšla práve von s letákmi v ruke a úsmevom na perách. Pozýva mladých ľudí z ulice na kofolu, kávu či horúcu čokoládu. Partia chalanov vojde dovnútra a hneď sa chopia spoločenských hier a drvia kalčeto. Pridáva sa k nim ďalšia dobrovoľníčka. Po troch kofolách hádžu drobné do hlineného prasiatka a odchádzajúc s úsmevom dodávajú: „Dik za pokec. Ty by si kľudne mohla byť psychologička.“ Domáci si medzi sebou vymenia usmievavé pohľady a odzdravia mladých.
Život v nízkoprahovom klube UPside býva pestrý. Dobrovoľníci – absolventi a študenti psychológie a sociálnej práce sa denne stretávajú s mladými a počúvajú ich príbehy. Niektorí mladí pri návšteve klubu prvýkrát v živote zažili pochopenie. V osobnom kontakte sú dobrovoľníci veľmi bezprostrední a pri rozhovore viete, že sa v danej chvíli venujú iba vám.
Myšlienka klubu sa pôvodne zrodila ako pokračovanie projektu internetovej poradne IPčko.sk, ktorá sa cez chat priblížila tisíckam mladých ľudí a pri posúvaní profesionality práce nezabúdala na priateľský prístup. Žiaľ, napriek tomu, že UPside doslova zachránil životy niekoľkých mladých a stále prichádzajú ďalší, ktorí potrebujú pomoc, sa tento jedinečný inovatívny klub pre nedostatok financii od septembra zatvára.
Naše občianske združenie IPčko už od roku 2012 pracuje s mladými a často sme svedkami ich šokujúcich príbehov plných zranení. Nenachádzajú nikoho za kým by mohli prísť a otvorene hovoriť o tom všetkom, čo ich ťaží.
Preto sme v novembri minulého roka vytvorili na najrušnejšej bratislavskej ulici unikátne kontaktné nízkoprahové centrum s názvom UPside. V rôznych častiach Bratislavy takéto nízkoprahové centrá už sú, no v centre Bratislavy takýto projekt veľmi chýbal.
Získavajú tu prvé drogové, sexuálne skúsenosti, sú ohrození rôznymi sociálno – patologickými javmi.
Miška, jedna zo psychologičiek UPsidu raz povedala: “Pracovať na tomto projekte je obohacujúce, niekedy náročné, ale často aj zábavné. Je zaujímavé pozorovať, čo sa za každým návštevníkom skrýva, nejaký zaujímavý príbeh, aj keď niekedy smutný, či boľavý.”
Pre mnohých mladých je nepredstaviteľné, že by hľadali vo svojich ťažkostiach odbornú pomoc naživo. Preto sme tu – online v priestore, ktorý bežne využívajú, keď hľadajú informácie, vzdelávajú sa, zabávajú a komunikujú.
Fungujeme v rámci tretieho sektora a pri našich dobrovoľníckych projektoch sme odkázaní na pomoc darcov.
Aj malý príspevok na našu činnosť dáva niekomu z mladých novú šancu na lepší život.
Pomôcť zachrániť projekt nízkoprahového kontaktného centra UPside na Obchodnej môžete tu: https://ipcko.darujme.sk/877/
Ďakujeme.
Marek Madro podporuje výzvy
Online pomoc pre mladých ľudí
Napriek pokroku doby a takmer neobmedzeným možnostiam sa často stáva, že mladým ľuďom niečo chýba. Nie je to ich nevďačnosť, ale rýchlosť každodenného života, ktorá prináša svoje obete. Neostáva čas na rodinu a priateľstvá, ľudia čoraz viac postrádajú oporu v živote a pocit bezpečia. Neraz nevidia zmysel života, nevedia sa už z ničoho tešiť a cítia sa sami a nepochopení. Mnohí z nich uvažujú o ukončení svojho života, alebo hľadajú riešenie v drogách či alkohole. Naša organizácia IPčko, o.z. sa venuje práve týmto ľuďom s vierou, že im pomôže zmeniť ich život.