Malý veľký zázrak

bubik

Sklenený stôl v obývačke leštím snáď už tisíci raz. Capky od spodu, capky od vrchu, capky také, že mám pocit, že už nikdy nezmiznú. Pooblizované poličky, polepený nábytok. Kúsky lízatka sa mi prilepia o ponožku a ja prejdem po byte tak, že pri dotyku nohy o plávačku, vydá prilepený kúsok lízatka jemný zvuk- ťuk, ťuk… Prezujem sa, natiahnem na nohy kroxy.

Idem do kúpeľky prepláchnuť švédsku utierku, ktorou som preleštila stôl. Za mnou krátke: cap, cap, cap, cap… neisté krôčiky ročného dieťatka.

Preplachujem handru a detská tvárička nazerá do ,,vécka,,. Oboma rúčkami sa drží misy a začudovane kuká dnu. “No- no!” skríknem a už ho odtiaľ beriem. Ahaaaa… Ako pekne tá lopta pláva na vodičke. Vyťahujem ju a umývam hneď po tom, ako som opláchla ruky drobcovi.

“Uááááááá” – vzápätí počujem zvuk z kuchyne. Plač. Všetkých sedem zdravých zúbkov na mňa vytŕča to malé stvorenie. Oči privreté, tlačí slzy zo všetkých síl. A prsty zatvorené v šuplíku. Čaká na maminku. Lebo len ona vie, že má šuplík otvoriť, oslobodiť pršteky, pofúkať, pokarhať a potom postískať. O chvíľu už oslobodzujeme pršteky zo skrinky. Presne ten istý postup.

Ťuk. Zapnutá telka. Ťuk. Vypnutá telka. “No- no!” Kukne na mňa bokom. Očká sa smejú. Skôr ako stihnem k nemu priskočiť, opäť dva krát: ťuk, ťuk. Zapnem, vypnem. Som rýchlejší ako mama, hehe.

Crrrrrrn. Crrrrrrn…. Mobil zvoní, vyzváňa, lietam po byte, hľadám, načúvam…. obehnem izby, zastavím sa v spálni, počúvam… tlmený zvuk… neviem, či to ide odtiaľ, no nakoniec sa mi zazdá, že vibruje komoda… otváram šuplíky od vrchu po spodok, nakoniec ho nachádzam – v ponožkách… No a čo! Hlavne, že ho mám. Stíham zdvihnúť a vybaviť telefonát. Bola som celkom rýchla teraz ja, hehe.

Jáááj a ešte “maľovačky”. Tak tie mám kompletne vyhádzané minimálne päť krát denne.

A vata. No, tak to, ako sa super trhá vata, to si skúste. Potom je zaujímavé sledovať maminku, ako ju zbiera z koberca. Lebo na ňom vyzerá najlepšie, naťahaná po jemných chumáčoch.

A drahá belgická čokoládka? Hmmm, to je fajnotka, už veru viem, prečo si ju maminka tak šanuje. Ale už nemá čo, hehe. Čokoládová pusa, šibalské očká a veliká spokojnosť.

Malý veľký zázrak.

Nič nie je krajšie.

A ja milujem tie capky na stole, aj lízatko na koberci, aj loptu v záchode, nevadí mi ani telka, na ktorej sa sem tam obraz stihne len blysnúť, nevadí mi ani mobil v komode, ani neporiadok v šminkách, ani zjedený drahý darček. Milujem aj jeho plač, aj jeho telíčko na mojom, keď ho tíšim.

A ak sa náhodou nahnevám, alebo som už unavená, spomeniem si na dlhých deväť rokov nezdaru. Na dlhých deväť rokov bez detských pacičiek na stole, deväť rokov plaču a túžby po nich.

A teraz tu sú, pribudli k bračekovi. Vlastne – už k veľkému bráchovi.

Milujem svoje deti. A milujem byť matkou. A nechcem, aby to bolo inak.


Ingrid podporuje výzvy

Image 33

Tréningové centrum pre hendikepovaných

Tréningové centrum pre handicapovaných ako jediné v Banskobystrickom kraji (resp. v tomto spojení jediné na území SR) vytvára pracovné a zácvikové príležitosti pre ľudí s telesným a zmyslovým hendikepom. „Mäkkosťou“ svojho pracovného prostredia ponúka podmienky pre pracovné uplatnenie sa aj napriek obmedzeniam, ktoré telesné a zmyslové postihnutie so sebou prináša čím zvyšuje kvalitu života hendikepovaných.

Podporiť výzvu

Image 22

Darujme zdravie formou liečebno-rehabilitačného pobytu

Hendikep. Postihnutie. Choroba. Dlhodobá. Chronická. A niekedy poúrazová. Mali by sme urobiť všetko pre obnovu, alebo náhradu porušenej funkcie, ktorá v rámci procesu rehabilitácie osoby so zdravotným postihnutím vytvorí základné predpoklady pre jej integráciu. Pre nás – ľudí so zdravotným postihnutím – je rehabilitácia najdôležitejšia. Je to šanca, nádej, ale i tvrdá drina. Posun vpred.

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 1

Bezpečnejšia alternatíva

Mať na výber je dôležité rovnako ako akceptovať a rešpektovať ľudí a ich rozhodnutia. My to vieme. Preto ponúkame našim klientom bezpečie a možnosti ku skvalitneniu svojho života bez prekážok,...

Podporiť výzvu