Matejko

matejko1

Často dostávam otázku, ako môžem točiť také smutné príbehy. Neviem.  Ale ak o ľuďoch, ktorí trpia, nedáme nikomu vedieť, necháme ich trápiť sa samých. Okrem toho nedáme nikomu šancu, aby  im pomohol.

Spomínam si na deň, keď som nakrúcala príbeh o  Matejkovi, ktorý má hydrocefalus a vo svojich ôsmich mesiacoch za sebou už päť operácií. Bol to nádherný chlapček s veľkými, prenikavými modrými očami. Prekrásne a veľmi pokojné dieťa. Keď sme s kameramanom vošli do domu jeho rodičov v Muránskej Zdychave, zostali sme v šoku. Na peci sa varil iba veľký hrniec zemiakov, v kuchyni nebolo nijaké jedlo okrem krabice Nutrilonu pre malého a keď som sa jeho mamu poprosila, aby si pred kamerou s chlapčekom na chvíľku čítala nejakú rozprávkovú knižku, povedala mi zahanbene, že nijakú nemajú.

Všetky peniaze dávajú hlavne na cestovanie a na lieky. Matejkov otec je celé dni v lese, aby zvážaním dreva zarobil aspoň to málo, čo potrebujú. Celú cestu naspäť sme s kameramanom takmer neprehovorili. Chvíle, keď dôjdu slová aj chlapom, sú silné. Vrátila som sa domov a premýšľala som, čo robiť.

Pretlak pocitov ma dohnal k tomu, že som o Matejkovi napísala smutný status na svoj faceebookový profil. Znel takto: Praatelee moji! :) Vcera som tocila sialene smutny pribeh – rodina, ktora je tak strasne chudobna, ze nemali pre deti jedinu rozpravkovu knizku, mali iba par hraciek…jedno dieta je zdrave (3 roky), druhe ma hydrocefalus – 8 mesiacov a za sebou uz 5 operacii. Otec zvaza cele dni v hore drevo, aby zarobil aspon nieco, stale su v nemocnici :( Ale neskutocne mili ludia. Nemate prosim niekto nejake hracky, vynosene detske veci, hocico, cim by sa dalo aspon trochu pomoct? Hodte mi to do posty alebo sem…Dakujeeem! d.“

A môžem vám povedať, že mám skvelých priateľov. Okamžite začali konať, fotka Matejka zdieľaním obletela Slovensko a dokonca aj Česko. Rusnákovci boli v priebehu týždňa doslova zavalení hračkami, oblečením, potravinami aj peniazmi, ktoré im posielali úplne neznámi ľudia. Mnohých som nepoznala ani ja sama. Matejkova mama mi povedala, že nikdy v živote toľko vecí nedostali.

Matejkov trojročný braček, ktorý od niekoho dostal používaný ale ešte funkčný malý bicykel, vraj skákal od radosti. Jeden pán im dokonca krabice s vecami priviezol osobne. Meral kvôli tomu cestu cez polovicu Slovenska aj s dcérkou, ktorá má DMO. Matejka sme síce nevyliečili, každú chvíľu je stále v nemocnici. Na jeho zjazvenej hlavičke vidíte, koľko bolesti už prekonal.  Ale jeho mamine ste aspoň na pár minút vyvolali úsmev na tvári a hlavne v duši. Píšem za nich preto, lebo oni internet nemajú. A nemám ako inak vám všetkým odkázať, že sa za vás Matejkova mamina modlí.

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 20

Pomoc pre Tomáška a jeho rodinu

Pomôžte nám prosím, aby sme zvládli náročnú situáciu pri Tomáškovom zdravotnom stave....

Podporiť výzvu