Projekt Kamoši z webu pomohol za prvý rok 20 deťom uhradiť náklady na vzdelávanie

02

BRATISLAVA, 30.9.2015 – Prvých 13 mesiacov projektu Kamoši z webu, ktorý slúži na podporu detí a mládeže zo sociálne slabšieho prostredia a vylúčených spoločenstiev, ukázalo, že na slovenskom internete sa nachádza veľa dobrých ľudí. Darcovia podporili celkom 20 detí sumou 3097 eur. Úvodný rok pilotnej prevádzky ukončil symbolicky prijatím niektorých z podporených žiakov a študentov predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.

„Nevedeli sme, ako zareagujú darcovia. Vedeli sme len, že na Slovensku je veľa detí, ktoré potrebujú relatívne malé sumy, aby si mohli kúpiť učebnice, športové pomôcky či zaplatiť školné alebo lístky na cestu do školy. Mnohé zo zapojených detí vyrastajú v osadách, v neúplných a chudobných rodinách. To, že napriek prevládajúcim stereotypom sa našli ľudia, ochotní im finančne pomôcť, nás milo prekvapilo. Možno tie predsudky nie sú až také veľké, ako sa na prvý pohľad zdá,“ bilancuje riaditeľ ĽUDIA ĽUĎOM, n. o. Roland Kyška. Organizácia už piaty rok prevádzkuje darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk, ktorého súčasťou je aj projekt Kamoši z webu.

Ten umožňuje darcom prispievať na konkrétne dieťa, jednorazovo alebo pravidelne. Organizácie, ktoré s deťmi pracujú, registrujú výzvy na finančnú pomoc a zároveň ako príjemcovia zodpovedajú za prerozdelenie darovaných financií. Každá výzva je vždy určená na konkrétne dieťa, jeho osobnostný rozvoj či vzdelávanie, pričom organizácia dostáva 100% darov.

Stredoškolák Frederik tak mohol vďaka financiám vyzbieraným prostredníctvom darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk celý rok cestovať autobusom za vzdelávaním. Čistý jednotkár býva v osade v Ostrovanoch, do školy chodí do Prešova. 17-ročný Denis z Veľkej Idy si len vďaka darcom mohol kúpiť učebnice nemčiny a angličtiny. Slávka z Banskej Bystrice môže hrať florbal, lyžovať a venovať sa behu, Súrodenci zo smutne známeho bratislavského Pentagonu si vďaka finančným darom mohli kúpiť kopačky a v súčasnosti už hrajú futbal za bratislavskú mestskú časť Vrakuňa. Patrik je nadpriemerne talentovaný tanečník a výtvarník, ktorý vďaka projektu Kamoši z webu môže celý rok navštevovať umeleckú školu.

Tieto deti v pondelok prijal aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý týmto vyjadril podporu webovému projektu. Všetky deti navyše od neho a od ministra školstva Juraja Draxlera dostali darčeky, športovú výbavu, oblečenie a hodnotné encyklopédie.

Organizácia ĽUDIA ĽUĎOM, n. o. v prevádzke platformy Kamoši z webu plánuje pokračovať aj naďalej. „Kamoši sú a budú súčasťou celej rodiny projektov ĽudiaĽuďom.sk. Za necelých päť rokov sa nám celkovo podarilo cez darcovský portál sprostredkovať dary vo výške 1,2 milióna eur. Sme radi, že sme prispeli k tomu, že darcovstvo je dnes adresnejšie, efektívnejšie a transparentnejšie ako kedykoľvek predtým,“ dodal R. Kyška.

Projekt Kamoši z webu bol podporený sumou 49 999 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu je posilnenie zraniteľných skupín.


ĽudiaĽuďom.sk podporuje výzvy

Image 100

Splňme Jarkovi sen o klarinete

Jarko je úžasný hudobný talent, ktorý od tohto školského roka začal študovať na Konzervatóriu v Bratislave hru na klarinet. Prijímačky zvládol bez problémov a aj podľa pedagógov patrí medzi veľké talenty. Problém však je, že si nemôže dovoliť zaplatiť vysnívaný klarinet, ktorý začína byť pri jeho štúdiu nevyhnutnosťou. Kúpa klarinetu tiež znamená pre jeho rodinu nesmiernu finančnú záťaž.

Podporiť výzvu

Image 13

Prispejme nadanej Bohdanke na violončelo

Bohdanka býva so svojimi rodičmi v dome so skromným vybavením. Otec je invalidný dôchodca. Potrebuje sústavnú opatrovateľskú a zdravotnú starostlivosť svojej manželky. Bohdankina mamina si k opatrovateľskému príspevku občas privyrába ako upratovačka.

Podporiť výzvu

Image 55

Prijali ho na univerzitu v rakúskom Linzi

Roland je vynikajúci tanečník, robí sám choreografie, chodí na celoslovenské tanečné súťaže a tento rok ho prijali na univerzitu v rakúskom Linzi. K štúdiu potrebuje finančnú pomoc.

Podporiť výzvu

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 14

Vrúcna prosba k dobrým ľuďom

Vrúcne prosíme dobrých ľudí o finančnú pomoc pre päť člennu rodinu.Verime že stále dobrý ľudia s veľkým srdcom existujú. Veríme že našu výzvu podporíte s každým eurom....

Podporiť výzvu