Rok 2013: Takmer päťtisíc darov v hodnote vyše 127-tisíc eur

Aj v čase pretrvávajúcej krízy sú ľudia na Slovensku citliví k potrebám a núdzi iných. Potvrdzujú to aj výsledky darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk za uplynulý rok 2013.

„K včerajšiemu dňu sme sprostredkovali dary v celkovej výške 127 418 eur. Bolo to presne 4918 darov od 3177 darcov. Mnohé dary z vlaňajška nabehnú ešte aj v prvých januárových dňoch, takže suma to ešte nie je konečná,“ bilancuje Roland Kyška, výkonný riaditeľ 4people, n. o., ktorá portál prevádzkuje.

Aké témy darcovia preferujú, je ťažké jednoznačne povedať. Rekordérom medzi príjemcami je občianske združenie Truc sphérique, ktoré od jednotlivcov i firiem získalo 16 493 eur na rekonštrukciu miestnej Novej synagógy, z ktorej plánujú urobiť žilinskú kunsthalle.

„Medzi najúspešnejšími príjemcami nájdete neziskovú organizáciu Plamienok, ktorá sa stará o nevyliečiteľne choré deti, ale aj mamičku s ťažko postihnutým synom. Mnoho podporovateľov získalo aj združenie na podporu dojčenia Mamila. A zdá sa, že osloviť darcov dokáže aj Zelená hliadka. Svet darcovstva je zjavne pestrý,“ dodáva Kyška.

Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk umožňuje ľuďom v núdzi, hendikepovaným či chorým, ale i mimovládnym organizáciám, školám či samosprávam bezplatne uverejniť výzvu, ktorou sa na webe obracajú na svojich darcov. Tí ich môžu následne podporiť najmä prostredníctvom elektronického bankovníctva, teda cez internetbanking či z platobnej karty.

Neziskové organizácie využívajú možnosť oslovovať svojich priaznivcov aj priamo na svojich webových stránkach, na ktoré si môžu umiestniť widgety portálu ĽudiaĽuďom.sk. Donori tak celý proces darovania, až po bránu internetbankingu, absolvujú na ich webe. Naopak jednotlivci, napríklad rodiny v núdzi, rodičia chorých či postihnutých detí, ale aj športovci či talentovaní umelci, oslovujú darcov na adrese www.ludialudom.sk.

„K dnešnému dňu je na portáli 239 výziev, počas roka ich bolo uverejnených omnoho viac, mnohé medzičasom exspirovali. Ak by sme spočítali dary pre jednotlivcov a ľudí v núdzi, súhrnne budú tvoriť veľké percento. Ľudí, ktorí potrebujú a žiadajú o pomoc, je žiaľ veľmi veľa,“ hovorí projektová manažérka portálu Daniela Lališová. Ako dodáva, najvyšší dar z minulého roka bol 5000 eur. A aj keď priemerná suma daru je čosi cez 25 eur, darcovia najčastejšie poslali sumu desať eur. Urobilo tak 944 darcov. Len pre zaujímavosť, druhým najbežnejším darom bolo päť eur.

Viac ako 10-tisíc eur sa podarilo získať prostredníctvom projektu benefičných elektronických aukcií. Tie môžu vyhlasovať samotní príjemcovia, alebo aukciu v ich prospech zorganizuje tretia osoba. „Dlho bola rekordérom e-aukcia vyhlásená organizátormi festivalu Bažant Pohoda, v ktorej za 750 eur vydražiteľka získala vlastnú toitoiku počas celého vlaňajšieho festivalu. Výťažok išiel v prospech babičky, ktorá aj napriek vážnym zdravotným problémom vychováva svoje dve vnúčatá. Tesne pred Vianocami sa ale podarilo herečke a speváčke Janke Lieskovskej získať 1250 eur v prospech chlapca, ktorý bojuje s onkologickou recidívou. V e-aukcii ponúkla svoj súkromný koncert,“ vraví manažér projektu benefičných aukcií Tomáš Mácha.

Portál ĽudiaĽuďom.sk aj v roku 2014 pripravuje mnoho noviniek. Už v prvých týždňoch nového roka spustí novú platformu na sprostredkovanie dobrovoľníckej práce. Začiatkom leta predstaví verejnosti projekt Kamoši z webu, ktorý bude slúžiť na dlhodobú podporu detí zo sociálne slabších vrstiev.

 

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu

Image 1

Bezpečnejšia alternatíva

Mať na výber je dôležité rovnako ako akceptovať a rešpektovať ľudí a ich rozhodnutia. My to vieme. Preto ponúkame našim klientom bezpečie a možnosti ku skvalitneniu svojho života bez prekážok,...

Podporiť výzvu