Nestačí iba postaviť dom, zasadiť strom a splodiť syna

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Chodím pomáhať do škôlky, kam chodí aj môj syn. Mám perfektnú šancu pozorovať, ako sa rôzne deti, rôzneho veku správajú v „cudzom“ prostredí, tzn. bez rodičov. Niektoré deti sa správajú, ako keby im patril celý priestor, nemajú problém zobrať si ktorúkoľvek hračku, rozprávajú piate cez deviate, len aby ich bolo počuť a celkovo pôsobia veľmi sebavedomo. V protiklade k nim sú deti, ktoré sa veľmi chcú zapojiť, ale nevedia ako, držia sa teda stranou, veľa a za všetko plačú, vynucujú si pozornosť, len akosi nevhodne. V škôlke takéto správanie samozrejme závisí od veku dieťaťa a od toho ako prebieha separácia od rodičov. Ak by som moje pozorovania ohľadne sebavedomia robila v základnej škole, určite by porovnanie správania väčších detí bolo ešte pôsobivejšie a veľavravnejšie.

Rozmýšľala som nad  tým, s akou námahou v dospelosti  mnohí z nás budujú svoje sebavedomie a pri tom možno by stačilo, keby si už rodičia uvedomili, ako sa základný kameň stavia pri výchove v detstve. Ja viem, jednoducho povedané. Ako s tým ale narábať v bežnom živote? Pod nízke sebavedomie sa podpisuje nedostatočná podpora zo strany rodičov. Sebavedomie je postavené na schopnosti vnímať sa ako šikovného, úspešného, talentovaného… jednoducho hodnotného a veriť v tieto svoje sily. Ak rodičia dôverujú v schopnosti svojho dieťaťa , ono to iba odzrkadlí v postoji k sebe samému. Dokonca ich postoje do seba priam nasaje. Ide v iba o to, aby sme každému dieťaťu pomohli uskutočniť jeho možnosti.

Niekedy je problematické pre rodičov upustiť od svojich predstáv a sledovať iba to, čo naozaj je. Podľa mnohých teoretických výskumov aj skúseností z praxe je jedným z kľúčových faktorov utvárania nízkeho sebavedomia autoritársky štýl rodičovskej výchovy.

Naproti tomu deti s vysokým sebavedomím pochádzajú z rodín, kde sú považovaní za významných a zaujímavých ľudí. Rodičia ich povzbudzujú pri stanovovaní cieľov, ale aj pri prekonávaní neúspechov. Takéto deti majú to šťastie, že vnímajú svojich rodičov ako spravodlivých a seba ako vysokohodnotných ľudí.

 

Mgr. Katarína Vítková

psychologička


Liga za duševné zdravie podporuje výzvy

Image 100

...Sama so štyrmi deťmi

Volám sa Anka, mám 37 rokov, som na rodičovskej dovolenke a okrem Vás, ľudí s dobrým srdcom, nemám nikoho kto by mi pomohol.

Podporiť výzvu

Image 33

Tréningové centrum pre hendikepovaných

Tréningové centrum pre handicapovaných ako jediné v Banskobystrickom kraji (resp. v tomto spojení jediné na území SR) vytvára pracovné a zácvikové príležitosti pre ľudí s telesným a zmyslovým hendikepom. „Mäkkosťou“ svojho pracovného prostredia ponúka podmienky pre pracovné uplatnenie sa aj napriek obmedzeniam, ktoré telesné a zmyslové postihnutie so sebou prináša čím zvyšuje kvalitu života hendikepovaných.

Podporiť výzvu

Image 3

Natálka k vysněným prvním samostatným kručkum v Adeli centru v Piestanech

Zadame o penizky pro dcerku Natalku do lecebneho centra ADELI.Natalka trpi detskou mozkovou obrnou.Potrebujeme castku 5000 euro....vsem moc dekujeme

Podporiť výzvu

Image 1

Bezpečnejšia alternatíva

Mať na výber je dôležité rovnako ako akceptovať a rešpektovať ľudí a ich rozhodnutia. My to vieme. Preto ponúkame našim klientom bezpečie a možnosti ku skvalitneniu svojho života bez prekážok,...

Podporiť výzvu

Image 68

Spoločnými silami dokážeme veľké veci

Ahojte, voláme sa Sárka a Ondrejko, sme 5,5 ročné usmievavé dvojičky a obaja by sme chceli byť, ako zdravé deti. Žiaľ ručičky a nožičky nás nechcú počúvať....

Podporiť výzvu

Image 28

Damiánkov sen

Damiánko sa narodil so vzácnou diagnózou downov syndróm.......

Podporiť výzvu